دره ارغوان مشهد کجاست؟ | 4 دلیل که نباید در بهار دشت ارغوان را از دست داد!

دره ارغوان

اگر اهل مشهد هستید حتما نام دره ارغوان به گوش خورده است. اگر هم در ماه های فروردین و اردیبهشت مسافر مشهد هستید به شما توصیه می‌کنیم با ما همراه شوید و با این جاذبه ی دیدنی رویایی و خاص مشهد آشنا شوید. این بار در مجله‌ی ParsTop10 به طور مفصل به دره ارغوان مشهد می‌پردازیم پس اصلا این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با دره ارغوان

دره‌ای که در همسایگی مشهد با نام دره ارغوان شناخته می‌شود، حدود ۹۸ هکتار وسعت دارد. به لطف وسعت زیاد، این دره حالتی مانند دشت دارد. همچنین در این دره چشمه‌های جوشانی از دل زمین جاری شده‌اند. از چشمه‌‌های زیبا و طبیعت سرسبز این دره که بگذریم، از زیبایی شکوفه‌های ارغوان آن نمی‌توان نمی‌گذشت. اگر به دنبال مکانی خاص و زیبا برای گردشگری در مشهد می‌گردید، دره زیبای ارغوان انتخابی مناسب برای شماست.

در مورد درخت ارغوان بیشتر بدانید

درخت ارغوان، درواقع نوعی درختچه است. درخت ارغوان یکی از زیباترین درخت‌های موجود در طبیعت است که با نام علمی Cercis Siliquastrum شناخته می‌شود. این درختچه مشکلی با خاک خشک و آهکی ندارد. از طرف دیگر دربرابر گرمای هوا نیز به‌خوبی مقاومت می‌کند. جالب اینجاست درخت ارغوان با سرما نیز سازگار است. در نتیجه در کنار منطقه ییلاقی طرقبه، سمنان، گیلان، همدان و لرستان از دیگر جاهایی است که درخت ارغوان در آن رشد می‌کند. ناگفته نماند از آنجایی که طرقبه خاکی حاصلخیز و آب‌و‌هوایی دل‌انگیز دارد، ارغوان‌هایی که در این منطقه رشد می‌کنند به لحاظ زیبایی از دیگر درخت‌های ارغوانی که در ایران کاشته‌ شده‌اند جلوه‌ای زیباتر دارد.

درخت ارغوان برگ‌هایی کوچک و قلبی‌شکل دارد. این درخت در بهار به شکوفه می‌نشیند. شکوفه‌های ارغوان، رنگی بنفش و قرمز دارند. زیبایی رنگ رویایی این شکوفه‌ها باعث شده تا به درخت ارغوان، درخت عشق هم گفته ‌شود. درختی که از آن صحبت می‌کنیم حدود ۳ متر قد می‌کشد. در کنار شاخه‌، دیگر قسمت‌های درخت نیز شکوفه می‌دهد و جذابیتی شاعرانه پیدا می‌کند.

 

چرا باید به دره ارغوان برویم؟ | 4 دلیل برای انتخاب دشت ارغوان به عنوان مقصد گشت و گذار آخر هفته

این روزها همه جا حرف از دره زیبای ارغوانی رنگ مشهد است. دره ای که در 5 کیلومتری طرقبه قرار دارد. این دره با درختچه های کوتاه ارغوانی پوشیده شده و هوای آن نیز خنک و مطبوع است. به این 4 دلیل نباید در فصل بهار دشت ارغوان را از دست داد:

1-لوکیشین خاص برای عکاسی:

این دره زیبا و رویایی علاوه بر ایجاد حس خوب و خوشایند برای شما می تواند به عنوان مکانی خاص برای عکاسی نیز محسوب شود. وجود درختچه های ارغوانی بسیار زیاد، این منطقه از سایر مکان‌های دیدنی متمایز می‌نماید. بسیاری از زوج‌های جوان نیز این مکان را برای گرفتن عکس های دونفره زیبا انتخاب می‌نمایند. از این رو این دره را دره عشاق نیز می‌نامند.

2– مسیر نزدیک به مشهد:

مسیر دسترسی این دره از شهر مشهد، آسان است و در زمان کمی می توان به این مکان فوق العاده زیبا رسید. بنابراین می تواند گزینه‌ای مناسب برای سفری یکروزه یا گشت‌و‌گذار آخر هفته باشد.

3– آب و هوای خنک:

تابستان‌های طرقبه کمی خنک‌تر از مشهد است. در بعضی از روزهای گرم تابستان، دمای این ناحیه به حدود ۳۹ درجه سانتی‌‌گراد می‌رسد. بارندگی در این منطقه ییلاقی از پاییز آغاز می‌شود و تا پایان بهار ادامه دارد. طرقبه زمستان‌های سردی دارد و بادهای سوزانی در این دره جریان پیدا می‌کند.

4– بکر بودن نسبی منطقه:

در این روزگار که عصر مدرنیته است، یکی از حلقه‌های مفقوده ی آدمی ارتباط با طبیعت بکر است؛ تا انسان را از شتابزدگی، هیجانات کاذب و استرس ها به آرامش برساند. حضور و بازدید از دره ارغوان می تواند به شما حس خوشاید آرامش را هدیه نماید. در ابتدای مسیر آسفالت ورودی این مکان، آنتن‌دهی موبایل قطع می‌شود و در هیچ‌کجای آن خبری از سیگنال موبایل نیست. این شرایط را به فال نیک بگیرید و برای مدتی هم که شده گوشی را کنار بگذارید و از طبیعت بکر لذت ببرید.

به یاد داشته باشیم که همواره خدا را به خاطر این نعمت شکرگزاری کنیم و بدانیم که فرزندان ما و نسل‌های آتی نیز به این طبیعت نیازمند هستند. پس تمام تلاش ما را برای نگهداری از این میراث گران بها انجام دهیم.

دره ارغوان
دره ارغوان

دره ارغوان مشهد کجاست؟

اگر به دنبال لوکیشن یا آدرس دقیق دره ارغوان هستید، باید به شما بگوییم که این دره در خود شهر مشهد واقع نشده است. اما فاصله ی زیادی با آن نیز ندارد. به طوری که در کمتر از 45 دقیقه می توان به آن رسید. در واقع دره‌ی ارغوان در در ۴کیلومتری طرقبه واقع شده است. این دره به جاغرق و طرقدر و روستاهای مایان، کلاته آهن نیز نزدیک است.

برای رفتن به این دره زیبا و دیدنی از مشهد، باید ابتدا به سمت غرب مشهد و بزرگراه وکیل آباد بیایید. در دو راهی شاندیز و طرقبه، به سمت طرقبه حرکت کنید. هر چند که برای رسیدن به دره از مسیرهای فرعی دیگری نیز می‌توان استفاده کرد اما اصلی ترین و بهترین مسیر دره ارغوان این است که در طرقبه جاده عنبران را بیابید. (جاده ای که به سمت جاغرق می‌رود.)

اندکی پس از گذشتن از باغ تمشک طرقبه، در سمت چپ مسیری قرار دارد که رستوران آبشار در ابتدای آن است. این مسیر که با تابلو نوشته ی دره ی ارغوان نیز مشخص شده است، شما را ابتدا به طرقدر و سپس روستای کلاته آهن و دشت ارغوان می‌رساند. مسیر دشت ارغوان مشهد در امتداد مسیر طرقدر قرار دارد.

حدود ۵ کیلومتر بالاتر از طرقدر، به دوراهی دهبار و کلاته آهن می‌رسید. شما در این دوراهی باید راه کلاته آهن را ادامه دهید تا به جاده‌ای سراشیبی برسید. انتهای این مسیر کوهستانی به دره زیبای ارغوان ختم می‌شود.

امکانات دره ارغوان چیست؟

خداروشکر این دره حالت بکر بودن خود را هنوز از دست نداده است و ساخت و ساز زیادی در آن انجام نشده است. بنابراین شما باید مواد غذایی خود را به همراه بیاورید و با نهایتا از طرقدر خریداری نمایید. زیرا فروشگاه ثابتی در این دره وجود ندارد. اما سرویس بهداشتی های تمیز و آب برای وضو و شست و شو وجود دارد. برای اسکان و اقامتگاه نیز همان‌طور که اشاره‌کردیم به دلیل بکر بودن در خود دره ارغوان، جایی وجود ندارد. اما از اقامتگاه‌های موجود در روستاهای نزدیک نظیر طرقدر، مایان، دهبار و جاغرق می‌توان استفاده نمود.

 

 در عصر مدرنیته، یکی از حلقه ی مفقوده های آدمی ارتباط با طبیعت بکر است؛ تا انسان را از شتابزدگی، هیجانات کاذب و استرس ها به آرامش برساند. نسل های آتی نیز به این طبیعت نیازمند هستند. پس تمام تلاش ما را برای نگهداری از این میراث گران بها انجام دهیم.

 

زمان رفتن به دره ارغوان؟ | بهترین زمان برای رفتن به دره ارغوان طرقبه

فصل بهار، فصل رویش و شکفتن است. این دره نیز در فصل بهار جان می‌گیرد. معمولا رنگ درختچه‌های این دره از اواسط فروردین کم کم به رنگ ارغوانی متمایل می‌شود. در اوایل اردیبهشت به اوج زیبایی خود می‌رسد. اما بعد از فصل بهار درختچه‌ها رنگ ارغوانی خود را از دست می‌دهند و همچون خس و خاشاک به نظر می‌رسند. پس اگر هنوز فصل بهار تمام نشده است، فرصت را مغتنم بشمارید و سری به این دره رویایی در طرقبه مشهد بزنید.

سوغات دشت ارغوان
سوغات دشت ارغوان

سوغات دشت ارغوان

برای شما از زیبایی‌های درخت ارغوان گفتیم. جالب است بدانید این درخت در کنار جاذبه‌های بصری، شاخه‌های نرم و خوش‌حالتی دارد. به همین دلیل اهالی این منطقه صنایع‌دستی مختلفی با شاخه‌های درخت ارغوان درست می‌کنند. به این هنر ارغوان بافی گفته می‌شود. مردمان هنرمند طرقبه با ارغوان‌بافی، سبدهای زیبا و کاربردی می‌سازند. این سبد‌ها به سوغات اصلی این ناحیه تبدیل شده است. پیشنهاد می‌کنیم اگر راهی دره تماشایی ارغوان شدید، برای اینکه از این دره یادگاری خاطره‌ساز به دیار خود ببرید، حتماً‌ سبدهای ارغوان‌ بافی این ناحیه را به‌عنوان سوغات طرقبه خریداری کنید.

دره ارغوان به کدام جاهای دیدنی طرقبه نزدیک است؟

مجموعه تفریحی چالیدره، پارک جنگلی وکیل‌ آباد، پارک بهمن، باغ پونه، باغ تمشک، روستای جاغرق، دهبار، مایان و کنگ از جاهای دیدنی نزدیک به دره ارغوان به حساب می‌آیند. امام زادگان یاسر و ناصر نیز از مکان های زیارتی در طرقبه است که هر ساله زوار ایرانی و عرب زبان زیادی به این مکان مقدس مشرف می‌شوند.

اطلاعات بیشتر

 

این مقاله مفید بود؟

لطفاً با ستاره دادن و نظراتتان ما را خوشحال کنید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما مشترک شوید

و با آخرین به روزرسانی های مقالات در جریان باشید.
هر دو هفته یکبار به رایانامه شما

پیمایش به بالا