چرا در ژاپن خوابیدن روی زمین محبوب است؟ + 5 دلیل برای امتحان کردن آن!

دلایل روی زمین خوابیدن ژاپنی ها

امروزه بیشتر افراد در سراسر جهان، روی تخت‌خواب می‌خوابند. اما وقتی وارد اتاق خواب ژاپنی می‌شوید، به احتمال زیاد حتی یک تخت هم پیدا نمی‌کنید! دلایل زیادی وجود‌دارد که چرا ژاپنی‌ها ترجیح می‌دهند روی زمین بخوابند، و این فقط یک سنت یا به دلایل صرفه جویی در فضا در آپارتمان‌های کوچک نیست! به نظر می‌رسد، خوابیدن روی زمین فواید زیادی برای سلامتی دارد.

کشور ژاپن به دلیل بهره‌مندی از تمدّن و فرهنگ طولانی، کشوری تحسین‌برانگیز است. ما در این مطلب از Pars top10 می‌خواهیم دلایل سنت خوابیدن روی زمین ژاپنی‌ها را بررسی کنیم، پس با ما تا انتهای این مطلب جالب همراه باشید.

سنت خوابیدن روی زمین در ژاپن

تخت سنتی ژاپنی “فوتن” نامیده می‌شود که یک تشک نازک و روکش‌دار است که مستقیماً روی زمین قرار می‌گیرد. کلمه “futon” در واقع به کل سرویس خواب، از جمله تشک، بالش و لحاف اشاره دارد که همه آن‌ها در طول روز برای آزاد‌‌کردن فضای زندگی ذخیره می‌شوند.

فوتون یا رختخواب ژاپنی
فوتون یا رختخواب ژاپنی

فوتون صدها سال است که بخشی از فرهنگ ژاپن بوده و ریشه آن به قرن هفدهم باز‌می‌گردد. در این زمان، خانه‌های ژاپنی معمولاً کوچک و چند منظوره بودند. در نتیجه، رختخواب نیز باید سبک وزن و قابل جابجایی می‌بوده تا کاربردهای مختلف را در خود جای دهد. فوتون راه‌حل عالی برای این مشکل بود. سبک وزن بود و به راحتی امکان جمع آوری داشت. همچنین مقرون به صرفه بود و برای طیف وسیعی از مردم قابل دسترسی بود.

تجربه خوابیدن روی فوتون (布団) یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌ها برای مسافرانی است که به ژاپن می آیند. این تجربه معمولاً هنگام اقامت در ریوکان (旅館، هتل سنتی ژاپنی) یا مهمان‌خانه‌ها اتفاق می‌افتد، جایی که اتاق‌های سبک ژاپنی به نام واشیتسو (和室) معمول هستند.

فوتون بخشی از آن دسته از چیزهایی است که بسیاری آن‌ها را اساساً ژاپنی می دانند، مانند کیمونو یا سوشی. اما برخلاف دومی، خوابیدن روی فوتون روی زمین تاتامی (畳) به ویژه در غرب قابل دسترس نیست. غذاهای ژاپنی یا بسیاری از اقلام تولید شده در ژاپن به راحتی در دسترس ما در هر نقطه از جهان است. اما جهانی شدن هنوز هم وجود تاتامی را در هیچ خانه غربی عملی نمی کند!

تاریخچه تختخواب‌های ژاپنی

وقتی می‌گوییم فوتون، منظور مجموعه تشک پنبه‌ای و رویه راحتی است که به ترتیب شیکوبتون (敷布団) و کاکبتون (掛布団) نامیده می‌شوند. ریشه آن به دوره جنگ‌های داخلی برمی گردد. اما ورود گسترده آن به خانه های ژاپنی تا قرن بیستم اتفاق نیفتاد.

تاریخچه تختخواب ژاپنی
قدیمی ترین تختخواب نگهداری شده در ژاپن

قدیمی ترین تختخواب نگهداری شده در ژاپن متعلق به امپراتور شومو در قرن 8 است. شامل یک سازه چوبی (بالا) بود که در بالای آن یک تشک تاتامی قرار داشت.(پایین)
در دوره نارا (710-794)، خوابیدن بر روی یک سازه تخت یک امر تجملی بود که فقط اشراف می توانستند از آن لذت ببرند. دهقانان معمولاً روی انبوهی از کاه، حصیرهای ساخته شده از بوته‌های کاه/برنج یا مستقیماً روی زمین می‌خوابند. در این دوره بود که قدیمی ترین تخت‌های شناخته شده از چین وارد ژاپن شد. فرهنگ تاتامی نیز در قرن هشتم شروع به توسعه کرد.

تاریخچه تختخواب ژاپنی
تشک تاتامی متعلق به امپراتور شومو

در دوره هیان (1185-794)، تخت‌خواب‌های طبقات بالا از چندین تشک تاتامی که روی هم چیده شده بودند، تشکیل می‌شد که یائداتامی (八重畳) نامیده می‌شدند. تعداد لایه ها متناسب با رتبه فرد مورد نظر بود. بالش قطعه کوچکتری بود که از همان مواد ساخته شده بود. اشارات تاریخی و تصاویر آن زمان نشان می دهد که تاتامی تمام کف چوبی را نمی پوشاند و فقط به عنوان یک سطح استراحت استفاده می شده است.

پنبه از دوران هیان در ژاپن وجود داشت، اما کشت اولیه آن موفقیت آمیز نبود. در زمان جنگ (1467-1615)، تقاضای پنبه افزایش یافت. از آنجایی که هنوز پنبه گران بود و تولید آن آسان نبود، استفاده اصلی آن به سمت مواد جنگی، پرچم و لباس سربازان بود.

با آغاز دوره ادو (1603-1868) در جبهه‌های جنگ تقاضا برای پنبه کاهش یافت. بنابراین، استفاده از پنبه به آرامی در بین مردم گسترش یافت. در آن زمان، هنجار این بود که برهنه بخوابید یا فقط با همان لباس هایی که در طول روز می پوشیدند، بخوابید. بنابراین افزایش استفاده از پنبه منجر به توسعه کیمونوهای پددار برای خواب شد. اولین لباس خواب ژاپنی کایماکی فوتون (掻巻布団) نامیده می شد و گاهی از کتان نیز ساخته می شد.

اولین فوتون ها، پنبه کمی داشتند، بنابراین نسبتا سفت بودند. فوتون های نرم زیبا هنوز تنها یک کالای بسیار مجلل بود. فقط طبقات بالا و اشراف می‌توانستند آن‌ها را بخرند. تنها در پایان قرن نوزدهم بود که مغازه‌هایی که به فروش فوتون اختصاص داده شده بودند شروع به کار کردند. ظاهر پنبه وارداتی ارزان‌تر امکان دسترسی بیشتر به آن را فراهم کرد. به‌ویژه با اتمام جنگ، فوتون‌های پنبه‌ای به یک کالای رایج مورد استفاده عموم مردم ژاپن تبدیل شدند.

چرا مردم ژاپن روی زمین می خوابند؟ و 5 دلیل برای امتحان کردن آن!

دلایل روی زمین خوابیدن ژاپنی ها
دلایل خوابیدن روی زمین ژاپنی ها

1. ممکن است کمردرد را تسکین دهد.

خوابیدن بر روی یک سطح سخت و صاف برای کمر مفید است و ممکن است شما را از دردهایی که سال ها همراه شما بوده رها کند. در حالی که با خوابیدن روی یک تخت نرم مطمئناً احساس راحتی می کنید، تشک شما ممکن است به مرور زمان شروع به فرورفتن کند و باعث انحنای ستون فقرات شما و منجر به کمردرد شود. در واقع، متخصصان پزشکی حتی توصیه می کنند که اگر تشک خیلی نرم است تخته سه لا زیر آن قرار دهید. خوابیدن روی زمین همچنین ستون فقرات شما را در یک راستا نگه می‌دارد و از چرخش بدن به حالت غیر طبیعی جلوگیری می‌کند.

خوابیدن روی زمین و تشک ژاپنی فوتون باعث کمردرد نمی شود.
اگرچه کمردرد در میان جمعیت ژاپنی به اندازه هر کشور توسعه یافته‌ی دیگری
شایع است، در هر صورت، رسم خوابیدن روی فوتون تضمین می‌کند که بدتر نشود.

2. می‌تواند وضعیت شما را بهبود بخشد.

اگر در وضعیت مناسب بخوابید و ستون فقرات شما از حمایت مناسب برخوردار‌شود، صاف‌نگه‌داشتن کمر در طول روز برای شما بسیار راحت‌تر خواهد‌بود. خوابیدن روی زمین می‌تواند به شما کمک کند وضعیت بدنی نامناسب را برطرف کنید.

دلایل روی زمین خوابیدن ژاپنی ها
دلایل روی زمین خوابیدن ژاپنی ها

3. گردش خون را بهبود می‌بخشد.

خوابیدن روی زمین، جریان خون شما را افزایش می‌دهد. زیرا وزن شما به طور مساوی توزیع می‌شود و فشار کمتری به قسمت‌های مختلف بدن شما وارد می‌شود. همچنین خوابیدن در وضعیت طبیعی از بی حسی و گزگز ناشی از گردش خون ضعیف جلوگیری می‌کند. به عنوان مثال، اگر به پهلو بخوابید، خون به گردش در می‌آید و سپس به قلب شما سرازیر می‌شود و باعث مشکلات سلامتی مختلفی مانند لخته شدن خون و رگ‌های واریسی نمی‌شود .

 

4. می‌تواند به شما کمک کند به موقع از خواب بیدار‌شوید.

اگر ترک‌کردن و بلند شدن از رختخواب نرم در صبح برایتان سخت است، تنها نیستید. بسیاری از مردم هنگام به صدا در آمدن زنگ هشدار موبایل با مشکل مواجه می شوند و وسوسه می شوند که دکمه snooze را بزنند. اما در مقابل وقتی روی زمین می‌خوابید، دقیقاً کیفیت خواب مناسبی دارید و آنقدر راحت نیستید که بخواهید تمام روز را در آن‌جا دراز بکشید.

دلایل خوابیدن روی زمین
دلایل خوابیدن روی زمین

5. مقرون به صرفه است.

استفاده از یک دست رختخواب، کیف پول شما را نیز خوشحال می‌کند! یک فرد به طور متوسط ​​حدود 1000 دلار برای یک تشک تخت خواب خرج می‌کند ، و انتخاب تشک اشتباه و جایگزینی آن می‌تواند زمان و انرژی زیادی را از شما بگیرد. خوابیدن روی زمین باعث صرفه‌جویی در هزاران دلار می‌شود، زیرا نیازی به خرید فریم تخت یا فونداسیون متناسب با تشک خود نخواهید داشت.

چه کسی باید از خوابیدن روی زمین اجتناب کند؟

زمین سخت‌ترین سطحی است که می توانید روی آن بخوابید، و اگرچه خوابیدن روی زمین فواید زیادی دارد، اما برای برخی از افراد توصیه نمی شود.

  • مبتلایان به آلرژی: از آنجایی که کف زمین خاک و گرد و غبار را جمع می کند ، افرادی که مستعد واکنش های آلرژیک هستند ممکن است دچار سرفه و آبریزش بینی شوند.
  • افراد مبتلا به بیماری های استخوانی: اگر قبلاً از یک اختلال استخوانی جدی رنج می‌برید ، خوابیدن روی زمین می‌تواند بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر دارد زیرا فشار بیشتری بر مفاصل شما وارد می‌کند.
  • افراد مسن: از آنجایی که تحرک با افزایش سن کاهش می‌یابد، افراد مسن ممکن است به سختی روی زمین بروند.

نظر شما در مورد خوابیدن روی زمین چیست؟
آیا می توانید به خاطر سلامتی، تخت راحت و نرم خود را ترک کنید؟!

اطلاعات بیشتر

این مقاله مفید بود؟

لطفاً با ستاره دادن و نظراتتان ما را خوشحال کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خبرنامه ما مشترک شوید

و با آخرین به روزرسانی های مقالات در جریان باشید.
هر دو هفته یکبار به رایانامه شما

پیمایش به بالا