ساکنان دبی به زودی می توانند خودروی پرنده خریداری کنند!

خودروی پرنده لیبرتی

خودروی پرنده لیبرتی برای ساکنان دبی!

شرکت «آویترا» (Aviterra) مستقر در دبی بیش از ۱۰۰ خودروی پرنده سفارش داده است که در سال‌های ۲۰۲۵-۲۰۲۶ ساکنان را از ازنقطه‌ای در شهر به نقطه‌ایآویترا خودرو های پرنده لیبرتی (Liberty) دو سرنشینه PAL-V از این شرکت هلندی سفارش داد تا جدیدترین روش‌های حمل‌ونقل را به ساکنان دبی ارائه دهد.

محند ودا، مدیر عامل آویترا، گفت که این یک خودرو کامل است که مردم می‌توانند آن را در پارکینگ یا ویلای پارک کنند.

خودروی پرنده لیبرتی Pal-v
خودروی پرنده لیبرتی Pal-v

«شما می‌توانید آن را در خشکی برانید و می‌توانید این ماشین را در عرض ۲ دقیقه به یک وسیله نقلیه پرنده تبدیل کنید. برای بلند شدن به یک باند ۱۲۰ متری نیاز دارد و تا ارتفاع ۱۱۰۰۰ پا پرواز می‌کند. برای فرود، می‌توانید مانند یک ماشین معمولی به سمت خانه یا مقصد خود برانید. از همان سوختی استفاده خواهد کرد که برای خودروهای معمولی استفاده می‌شود.»

این خودرو پرنده با برد پرواز ۵۰۰ کیلومتر و حداکثر سرعت هوایی ۱۸۰ کیلومتر در ساعت، زمان رفت و آمد و سفر را کوتاه می‌کند.

وی افزود که افراد قبل از اینکه بتوانند رانندگی و پرواز کنند، برای چند ماه آموزش خواهند دید.

خودروی پرنده لیبرتی Pal-v
خودروی پرنده لیبرتی Pal-v

وی گفت: «ما باید مطمئن باشیم که افراد به خوبی آموزش دیده‌اند و باید دارای گواهینامه خلبانی خصوصی باشند.»

«انتظار داریم که در ابتدای سال ۲۰۲۶ یا در پایان سال ۲۰۲۵، مشروط به صدور گواهینامه‌ها و مجوزهای لازم در کشور امارات عرضه شود.»

خودروی پرنده pal-v ساخت کدام کشور است؟

Pal-V یک شرکت هلندی است که چند وقتی است بر روی ساخت یک خودروی پرنده کار می‌کند. نام این شرکت مخفف «Personal Air and Land Vehicle» یا «وسیلهٔ نقلیهٔ زمینی و هوایی شخصی» است و محصول جدید آن Liberty نام دارد.

خودروی پرنده لیبرتی Pal-v
خودروی پرنده لیبرتی Pal-v

این وسیله در اصل یک Autogyro یا Gyrocopter (هواپیمای بدون بال) است که دارای یک ملخ و یک روتور بوده که هردو تاشو هستند و برای ثبات بیشتر از دو بالهٔ دم برخوردار است. البته لیبرتی بیشتر به هلیکوپتر شباهت دارد تا هواپیما.

Pal-V Liberty در روی زمین یک سه‌چرخه است و تعلیق آن نیز قابلیت خم شدن دارد که موجب می‌شود در پیچ‌ها همانند یک موتورسیکلت به چپ یا راست کج شود. این وسیله دارای دو صندلی و یک پیشرانهٔ بنزینی است که ۱۰۰ اسب بخار قدرت داشته و با توجه به اعلام سازنده در حدود ۹ ثانیه آن‌را از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت می‌رساند. در روی زمین چرخش ملخ و روتور متوقف شده و نیروی موتور به چرخ‌ها انتقال پیدا می‌کند که موجب می‌شود لیبرتی مانند یک خودروی سه‌چرخ به حرکت خود ادامه دهد.

اما هنگامی‌که راننده قصد دارد با خودروی خود پرواز کند، قبل از برخاست تنها نیاز است پره‌های ملخ و روتور به‌صورت دستی باز شوند که فقط سه تا پنج دقیقه زمان می‌برد؛ بنابراین تبدیل لیبرتی از خودرو به هواپیما حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. همچنین در این وسیله هیچ نیازی به بال نیست چراکه لیبرتی یک هواپیمای بدون بال است. قدرت موتور این خودروی پرنده به روتور عقبی انتقال پیدا می‌کند که این روتور هم نیروی پیشران را تأمین کرده و هم با به چرخش درآوردن ملخ بالایی نیروی بالابر ایجاد می‌کند؛ اما لیبرتی مانند یک هواپیما هنوز هم برای نشست و برخاست به باندی هرچند کوتاه نیاز دارد.

خودروی پرنده لیبرتی Pal-v
خودروی پرنده لیبرتی Pal-v

حداکثر سرعت این خودروی پرنده در زمین و هوا ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است درحالی‌که سرعت کروز آن بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. وزن خالی این وسیله ۶۸۰ کیلوگرم است درحالی‌که حداکثر وزن برخاست آن نیز ۹۱۰ کیلوگرم است و Pal-V تخمین زده است که در صورت پرواز با حداکثر وزن، لیبرتی بتواند با یک‌بار سوخت‌گیری مسافتی برابر با ۴۰۰ کیلومتر را طی کند درحالی‌که اگر تنها یک سرنشین در آن باشد بُردش به ۵۰۰ کیلومتر افزایش پیدا خواهد کرد. این در حالی است که سوخت‌گیری آن پس از فرود آمدن نیم ساعت طول می‌کشد.

البته Pal-V Liberty هنوز هم راه‌حلی رؤیایی برای پرواز در هنگام گیرکردن در ترافیک نیست اما مالکین این خودروی پرنده می‌توانند با آن تا فرودگاه رانندگی کرده، سپس به سمت مقصد خود پرواز نموده و بعدازآن دوباره لیبرتی را به خودرو تبدیل کنند. این در حالی است که این محصول هلندی با مقررات ایمنی حمل‌ونقل در سراسر جهان سازگاری دارد. Pal-V این خودروی پرنده را در دو نسخه با نام‌های Pioneer و Sport تولید خواهد کرد.

پایونیر تیپ بالایی خواهد بود و فعلاً فقط این تیپ با قیمت ۶۰۰ هزار دلار به فروش می‌رسد. این مدل که بالاترین تیپ لیبرتی محسوب می‌شود به تجهیزاتی چون صفحه آمپر الکترونیکی مجهز است. صرف‌نظر از تیپ، خریداران برای دریافت چگونگی کار با این خودروی پرنده آموزش پرواز خواهند دید.

این مقاله مفید بود؟

لطفاً با ستاره دادن و نظراتتان ما را خوشحال کنید.

4.6/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه دربارهٔ «ساکنان دبی به زودی می توانند خودروی پرنده خریداری کنند!»

در خبرنامه ما مشترک شوید

و با آخرین به روزرسانی های مقالات در جریان باشید.
هر دو هفته یکبار به رایانامه شما

پیمایش به بالا